پنج‌شنبه 8 مرداد‌ماه سال 1388
وبلاگ اصلی مااینجا
‏پاسخ آیت الله العظمى منتظرى به نامه جمعى از نخبگان و شخصیت هاى فرهنگى و سیاسى 

 
‏بسم الله الرحمن الرحیم ‏
 
‏ حضرات آقایان حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدى کروبى و حجة الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمى و‏ ‏مهندس میرحسین موسوى و سایر نخبگان و شخصیت هاى فرهنگى و سیاسى امضاءکننده نامه مورخ 3/5/1388 دامت برکاتهم
‏ ‏پس از سلام و تحیت و آرزوى سلامتى و توفیق بیشتر براى شما عزیزانى که با احساس وظیفه شرعى و ملى گوشه اى از‏ ‏حوادث تلخ و مظالم جارى را متذکر شده بودید یادآور مى‎شوم :

‏ ‏این جانب نیز مانند شما آقایان از اوضاع جارى و بحرانى کنونى که در اثر ندانم کارى و بى تدبیرى بعضى از مسئولین براى‏ ‏جمهورى اسلامى پیش آمده سخت نگرانم ، و آنچه را وظیفه شرعى و ملى خود تشخیص مى‎دادم در پیام ها و نوشته هاى‏ ‏قبلى تذکر داده ام و الان نیز متذکر مى‎شوم که :

‏ ‏حاکمیت تاکنون چه نفعى از بحرانى که به وجود آورد برده است ؟ جز این که اکثریت قاطع مردم عزیز را ناراضى و‏ ‏خشمگین نموده و فاصله خود را با آنان بیش از پیش کرده و جایگاه نظام جمهورى اسلامى را در دنیا ضعیف نمود و‏ ‏حساسیت و بدبینى بسیارى از مردم کشورهاى دیگر و سازمانهاى جهانى حقوق بشر را بیش از پیش برانگیخته است ؟

‏ ‏تصمیم گیرندگان حوادث و فجایع اخیر آیا تجربه حکومت شاه و سایر رژیم هاى استبدادى را از یاد برده اند؟ مگر رژیم‏ ‏شاه با ایجاد خفقان و رعب و سرکوب آزادى خواهان و سانسور رسانه ها و زندانى و شکنجه نمودن فعالان سیاسى و‏ ‏معترضین و اعتراف گیرى از آنان و پرونده سازى و تبلیغات دروغ توانست در مقابل موج اعتراضات و نارضایتى هاى‏ ‏مردم مقاومت کند؟

‏ ‏چرا عقلاى قوم کارها را به دست یک عده افراد نامتعادل و اسیر توهمات و تمایلات خطى و گروهى داده اند، تا همه چیز‏ ‏و از جمله مشروعیت نظامى که تاکنون براى آن این همه سرمایه گذارى شده است را زیر سوال ببرند و زمینه بدبینى و‏ ‏بى اعتقادى به اصل اسلام و انقلاب را بین نسل جوان تقویت نمایند و آنان را نسبت به حاکمیت دینى متزلزل سازند؟

‏ ‏چرا نیروهاى نظامى و انتظامى و بسیج را به برادرکشى و سرکوب مردم وامى دارند؟ آیا هدف از تشکیل سپاه و بسیج براى‏ ‏برادرکشى و سرکوب مردم بود؟

‏ ‏عزیزانى که اکنون در زندان ها اسیر هستند و از آنان با زور و شکنجه اعتراف و مصاحبه مى‎گیرند و هر روز جنازه یکى از‏ ‏آن عزیزان را به خانواده ها تحویل مى‎دهند چه گناهى کرده اند؟ جز این که به تخلفات عدیده و تقلب در انتخابات به طور‏ ‏مسالمت آمیز و آرام اعتراض داشتند و خواستار احقاق حقوق از دست رفته خود بودند؟

‏ ‏این گونه اعترافات هیچ مبناى شرعى و قانونى ندارد و آمرین و عاملین آن مرتکب جرمى بزرگ شده اند و باید در دادگاهى‏ ‏عادل و بى طرف و علنى محاکمه شوند تا مردم واقعا احساس کنند به حقوقشان توجه شده است و به آینده امیدوار شوند،‏ ‏نه این که در صدد اغفال مردم باشند و مثلا با تعطیلى یک بازداشتگاه تمام گناه را به گردن یک ساختمان بیندازند.

‏ ‏این جانب مجددا به تصمیم گیرندگان تذکر و هشدار مى‎دهم تا بحران کنونى عمیق تر نشده و رشته کارها از دست آنان‏ ‏خارج نگشته ، عقل و شرع و منطق را حکم قرار دهند و موجبات و عوامل این بحران و نارضایتى مردم را از بین ببرند و‏ ‏عملا پاسخى معقول و قانع کننده به مردم بدهند، و توجه داشته باشند که مردم ایران بسیار فهیم و دانا هستند و اگر‏ ‏خطاکاران واقعا مجازات نشوند قانع نمى شوند.

‏ ‏در خاتمه سلامتى شما عزیزان و مجد و عظمت اسلام عزیز و ملت شریف ایران و توانایى براى احقاق حقوق تضییع‏ ‏شده و آزادى زندانیان حوادث اخیر که به اتهامهاى واهى دستگیر شده اند را از خداوند قادر متعال مسألت دارم .
‏ ‏والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته .
‏‏1388/5/7‏‏
‏حسینعلى منتظرى